Taklit Burgu Peynirler piyasadan toplatıldı


Uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu ürettiği Burgu Peyniri taklitçilere karşı korumak amacıyla Türkiye ve dünyada büyük bir mücadele veren Muratbey'in yardımına yeni Sınai Mülkiyet Kanunu yetişti.

10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 Sayılı yeni Fikri Mülkiyet Kanunu taklide geçit vermiyor. Kanun ile taklit tasarımlar mahkemelerce ivedi olarak engelleniyor.

Son olarak İstanbul Fikri Hukuk Mahkemesi yeni kanunu uygulayarak, Muratbey'in Burgu peynir isimli tasarımı hakkında taklit peynirlerin piyasadan tedbiren toplatılmasına karar verdi. Verilen karar ile kötü niyetle yapılan tescillerin, kullanımların artık hukuk mahkemelerince hızlı olarak engellenmesi sağlanmış oldu. Yargıtay'ın kötü niyetli tescilleri ve kullanımları korumayacağı yönündeki görüşü de yeni kanun ile somutlaşmış oldu. Mahkemelerin daha etkili ve hızlı karar verme imkânları da oluştu.

Yeni kanun sanayiciye nefes aldıracak

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, Burgu peyniri kendi tasarladıkları makinelerde ürettiklerini ve inovatif bir ürün olarak tüketiciye sunduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Bu işin kanunu yokken uzun süren davalar sırasında taklit üretim ve satışı engellenmediği gibi taklit olağanlaşmakta idi. Yeni kanun ile artık tasarım sahipleri de hızlı olarak taklidi engelleyebilmekte. Yeni kanunun Ar-Ge çalışmasına önem veren Türk sanayicilerine rahat bir nefes aldıracağına inanıyorum."